o nas partnerzy galeria kontakt
stowarzyszenie kulturalno - naukowe
PRZEMIANY

PRZEMIANY

WARSZTATY PANTOMIMY DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH

Czy język może być tańcem? Czy ciało potrafi tworzyć poezję?

Warsztaty pantomimy dla osób niesłyszących mają na celu wytworzenie nowej formy ekspresji, która zawierałaby w sobie elementy pantomimy i języka migowego. Dzięki połączeniu sfery sztuki i komunikacji pozwolą one uczestnikom i widzom odkrywać nowe przestrzenie języka.

Jak będą wyglądały warsztaty?

Uczestnikami warsztatów będą osoby posługujących się językiem migowym. W grupie tej znajdą się osoby niesłyszące, a także nauczyciele języka migowego.

Tematyka warsztatów będzie dotyczyła języka i komunikacji. Piętnastu uczestników, płynnie posługujących się językiem migowym, będzie się spotykało raz w tygodniu, przez cztery miesiące, by stworzyć nowy język sztuki ruchu łączący elementy pantomimy i języka migowego.

Uczestnicy warsztatów będę realizować adaptację fragmentów METAMORFOZ Owidiusza, bądź spektakl inspirowany tym tekstem. Efekt pracy w postaci spektaklu przedstawią publiczności na początku lata 2011 podczas jednego z poznańskich festiwali teatralnych.

Cotygodniowe zajęcia (prowadzone przez aktorkę pantomimy, Annę Balcerzak) pozwolą uczestnikom nauczyć ciało gotowości na ruch (rozciąganie, wzmacnianie mięśni, nauka podstaw języka pantomimy). Poza cotygodniowymi warsztatami grupa będzie miała okazję uczestniczyć w intensywnych, tygodniowych warsztatach pantomimy i dramaturgii prowadzonych przez uznanego reżysera Teatru Pantomimy, które zakończą czteromiesięczny cykl nauki.

Po zakończeniu pierwszej edycji przewidujemy kontynuację warsztatów w formie cotygodniowych spotkań.

By sprawnie współdziałać w realizacji projektu koordynatorki i trenerzy będą uczestniczyli w kursach nauki języka migowego.

Podczas warsztatów powstanie autorski film dokumentalny (w reżyserii Katarzyny Gondek) oraz cykl fotografii (autorstwa Andrzeja Dobosza). Premiera filmu połączona z wystawą fotografii, będzie drugim ważnym wydarzeniem związanym z warsztatami.

Warsztaty rozpoczną się w Poznaniu wiosną 2011 roku. Film i stworzony podczas warsztatów spektakl będą pokazywane na festiwalach w Polsce i na świecie (brak bariery językowej).