o nas partnerzy galeria kontakt
stowarzyszenie kulturalno - naukowe



 
OCHOTA NA RÓŻNORODNOŚĆ
spektakl teatralny

 
5 sierpień godz. 18:00
Poznań

a

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne
“Ochota na różnorodność”

Poznań, 25.07 - 06.08.2015

W okresie od 25 lipca do 6 sierpnia 2015 roku odbywają się w Poznaniu międzynarodowe warsztaty teatralne (teatr, teatr tańca, teatr akrobacji, śpiew) dla młodzieży, w której udział biorą młodzi Polacy, Niemcy, Włosi i Hiszpanie. Podczas warsztatów młodzież pracuje nad spektaklem pod nazwą „Ochota na różnorodność”, który 5 sierpnia 2015r. o godz. 18:00 zostanie pokazany na scenie teatru Scena Wspólna w Poznaniu.

Tematem przewodnim spotkania jest wykluczenie, mniejszości kulturowe i religijne, inność
i odmienność. Głównym celem warsztatów jest wsparcie rozwoju osobowości młodych ludzi poprzez zainteresowanie ich i otwarcie na młodych ludzi z innych obszarów kulturowych. Dodatkowym celem wymiany jest międzykulturowe uczenie się o innych i o sobie samym. 

Inspiracją do spektaklu jest różnorodność społeczna, która staje się warunkiem podstawowym dla bezpieczeństwa i rozwoju na Świecie.

W ramach warsztatów Ochota na różnorodność zajmujemy się wspólnie z młodymi uczestnikami
z innych krajów problemem różnorodności w kontekście europejskim, narodowym, regionalnym
i lokalnym. Problem jest omawiany przy użyciu różnych środków wyrazu takich jak: teatr, teatr akrobacji, teatr tańca, śpiew i rytm. Uczestnicy warsztatów pracują w 4 narodowo mieszanych grupach nad przygotowaniem wspólnego przedstawienia.

Wspólne przygotowanie spektaklu daje młodzieży możliwość wyrażenia w artystycznej formie swoich lęków, tęsknot, marzeń i fantazji. 

Młodzież pracuje nad spektaklem pod okiem:

Konstancja Biegańska – teatr tańca

Tomasz Rodak – teatr akrobacji

Grażyna Grobelna – rytm i wokal

Maciej Maciołek – teatr

Zapraszamy  w środę 5 sierpnia 2015 na godzinę 18:00 do teatru „Scena Wspólna”
w Poznaniu ul. Brandstaettera 1.

Partnerzy: 
Forum Kultur, Poznań

Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. w Poznaniu
Kassel, Jugendamt, Kommunales Jugendbildungswerk/Niemcy

Asociacion Juvenil Ekhi/Hiszpania

Comune di Padova/Włochy

bern-art&music

Popierz ulotkę...





 
ANIELLO DESIDERIO
Koncert światowej sławy gitarzysty

 
3 września
Szczecin

Nobel

Nobel

Nobel



Pobierz plakat w pdf
Pobierz ulotkę w pdf


FOTODIALOG
WYSTAWA FOTOGRAFII

 
1 maja
Opalenica

Wystawa FotoDialog i związany z nią plenery fotograficzne w Opalenicy są częścią większego międzynarodowego projektu o tej samej nazwie realizowanego przez Bernarda Żołyniaka z Centrum Badań i Działań Społeczno-Kulturowych od prawie 15 lat. Obecna edycja projektu FotoDialog ma na celu uchwycenie zmian w obszarze kultury, jakie nastąpiły w ostatniej dekadzie na polskiej prowincji i utrwalenie ich za pomocą fotografii. Chodzi tutaj o kulturę w kontekście rozwoju cywilizacyjnego, a więc o całokształt czynników kulturowych wpływających na jakość życia jednostki w otaczającym go siedlisku społecznym. Dotyczy to takich obszarów jak ludzie i ich życie codzienne, kultura, sport, urbanistyka, infrastruktura itp. Tematem przewodnim tej edycji projektu jest „Kultura w procesie transformacji”.

Wystawa poplenerowa w Opalenicy 2014

10 lat temu zakończył się międzynarodowy plener fotograficzny w Opalenicy, w którym udział wziął między innymi prof. Rolf Nobel ze swoimi studentami oraz artyści fotograficy z Wielkopolski i Niemiec. Efektem tego spotkania była poplenerowa wystawa fotografii, której wernisaż miał miejsce w Nowym Tomyślu. Wystawa ta wywołała ożywione debaty wśród lokalnej społeczności i była gorąco dyskutowana na łamach lokalnej prasy. Społeczność lokalna była oburzona tym, iż polscy i zagraniczni artyści pokazali na wystawie “najbrzydsze i najgorsze miejsca” w ich okolicach. Wystawę szybko zdjęto i schowano na całe 10 lat. Wydarzenie to miało jednak swoją pozytywną stronę, gdyż przyczyniło się do podjęcia przez mieszkańców i lokalną prasę dyskusji na temat wizerunku ich miejsca zamieszkania.

Właśnie ta wystawa i związane z nią wydarzenia stały się przyczynkiem do ponownego podjęcia przez organizatorów wysiłku zorganizowania pleneru fotograficznego w Opalenicy i odwiedzenia przez artystów fotografików tych samych miejsc i miejscowości, gdzie wcześniej powstały fotografie zaprezentowane na wspomnianym wernisażu.
Obie wystawy są prezentowane w ramach obchodów 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki zestawieniu tych dwóch wystaw możliwe jest zaobserwowanie niektórych zmian społeczno-kulturowych, jakie zachodzą w naszym kraju w procesie transformacji.

Bernard Żołyniak

W 2003 roku spotkaliśmy się po raz pierwszy z polskimi fotografami w Opalenicy i okolicach, aby wspólnie fotografować, dyskutować o fotografii i aby wzajemnie zaprezentować sobie swoje fotografie. My, to członkowie Domu Fotografii w Hanowerze i studenci kierunku Fotografia prasowa i dokumentalna Wyższej Szkoły Zawodowej w Hanowerze. To były piękne, pouczające i inspirujące dni a na koniec rozstaliśmy się jak przyjaciele. Podczas pożegnania z radia rozbrzmiewał - przypadkowo i w jakiś melancholijny sposób pasując – utwór "Time, to Say Goodbye".

Dziesięć lat później, na zaproszenie Bernarda Żołyniaka oraz MGOK w Opalenicy, spotkaliśmy się ponownie w maju 2013 roku. Podczas gdy Polska w tych dziesięciu latach się ogromnie zmieniała, spotkanie z polskimi fotografami i studentami fotografii było takie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Od pierwszej chwili zostaliśmy przyjęci jak przyjaciele, tak jak przed dziesięcioma laty. I to nie tylko kwestia tego, że fotografia, którą wszyscy kochamy, połączyła nas ponad granicami. To kwestia również niesamowitej gościnnośc naszych polskich przyjaciół i kolegów. Zdjęcia, które powstały podczas naszych wypadów w Opalenicy, Poznaniu i okolicach, są tylko małymi pasemkami, które podporządkowane są uzależnieniu fotografów od poszukiwania czegoś szczególnego, egzotycznego.To są fotograficzne ćwiczenia palca, na więcej nie wystarczyło czasu. Ale już one wzbudziły zaciekawienie krajem, który przystąpił do nowoczesnej Unii Europejskiej, ale wciąż wywiera na nas, Niemcach, swoimi kulturowymi cechami i osobliwościami ogromne wizualne wrażenie. Nabrało się ochoty na dłuższe wyprawy poprzez ten wspaniały kraj z jego wspaniałymi ludźmi. I wszyscy mamy nadzieję, że nie minie kolejnych 10 lat, zanim się znowu spotkamy, aby oddać się naszej pasji, którą jest fotografia.

Prof. Rolf Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel

Nobel



DACH DLA KIBICA
ROZWÓJ ZAWODOWY I OSOBISTY

 
16 lutego
Warszawa
 

SPOTKANIE I KONFERENCJA PRASOWA

Projektu "Dach dla kibica"

Czwartek, 16 lutego 2012, o godz. 11.00
w Centrum Prasowym PAP,
ul. Bracka 6/8, Warszawa.

Fundacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
oraz Instytut Piłka a Społeczeństwo z Dortmundu/Niemcy

zapraszają na spotkanie i konferencję prasową, podczas której zostanie zaprezentowany projekt "Dach dla Kibica"

Ideą projektu jest wspieranie przyjacielskich kontaktów pomiędzy miłośnikami piłki nożnej w Polsce i Europie, jako inicjatywy łączącej i zbliżającej do siebie ludzi.

Głównym celem projektu jest rozwój i wspieranie międzynarodowej wymiany pomiędzy polskimi a europejskimi kibicami poprzez oferowanie kibicom zagranicznym zakwaterowania "u rodzin" w okresie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Wielu miłośników piłki nożnej, którzy przy okazji Mistrzostw Europy odwiedzą Polskę, zainteresowanych jest nie tylko piłką nożną, ale również poznaniem kraju, kultury, a szczególnie samych Polaków. Dlatego często poszukują oni noclegów w prywatnych domach "u rodzin". Tego typu zakwaterowanie daje możliwość bezpośredniego spotkania się ludzi z różnych obszarów kulturowych, wzajemnego poznania się i nawiązania długotrwałych przyjaźni.

Projekt "Dach dla Kibica" ma również na celu umożliwienie Polakom, a w szczególności polskim rodzinom - miłośnikom piłki nożnej - goszczenia u siebie w domu interesujących ludzi z innych krajów, nawiązania z nimi przyjaznych kontaktów, które mogą się dalej rozwijać po zakończeniu Mistrzostw Europy. Dodatkowym celem projektu jest zmiana stereotypowego myślenia o Polsce i Polakach, jako o kraju ludzi zamkniętych, nieufnych i nietolerancyjnych.

Projekt "Dach dla Kibica" był już realizowany w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 r. w Niemczech oraz Mistrzostw Europy w 2008 r.w Austrii i Szwajcarii, gdzie cieszył się ogromnym powodzeniem. Podczas konferencji zostanie zaprezentowany również specjalny portal internetowy, na którym Polacy będą mogli umieszczać swoje oferty noclegów i zakwaterowania dla kibiców piłki nożnej z innych krajów europejskich.

W konferencji wezmą udział organizatorzy projektu, jak również przedstawiciele organizacji i instytucji partnerskich, które zostały zaproszone do współpracy przy realizacji projektu.
Więcej



SZKOLENIA PROMOCYJNE
ROZWÓJ ZAWODOWY I OSOBISTY

 
14 grudnia
Poznań
 

Kolejne szkolenie promocyjne z cyklu
ROZWÓJ ZAWODOWY I OSOBISTY
już w czwartek 14 grudnia 2011 r.


Temat szkolenia:
Komunikacja międzykulturowa.

Początek: godz. 8:30
Zakończenie: godz. 14:30

Miejsce szkolenia: Budynek C4, sala 52 w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM
ul. Rubież 46
61-612 Poznań

Szkolenie poprowadzą trenerzy Centrum Badań i Działań Społeczno-Kulturowych:
Bernard Żołyniak i dr Marta Janachowska-Budych

Zaproszenie



SZKOLENIA PROMOCYJNE
ROZWÓJ ZAWODOWY I OSOBISTY

 
17 listopada
Poznań
 

Kolejne szkolenie promocyjne z cyklu
ROZWÓJ ZAWODOWY I OSOBISTY
już w czwartek 17 listopada 2011 r.


Temat szkolenia:
Komunikacja w zespołach zadaniowych: Jak sprawnie porozumiewać się realizując efektywnie cele zespołowe i indywidualne?

Początek: godz. 9:30
Zakończenie: godz. 15:00

Miejsce szkolenia: Budynek A, sala 214 w Poznańskim Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM
ul. Rubież 46
61-612 Poznań

Szkolenie poprowadzą trenerzy Centrum Badań i Działań Społeczno-Kulturowych:
Agnieszka Rosińska i Bernard Żołyniak

Wizytówki trenerów
Formularz zgłoszeniowy
Program szkolenia.pdf
Dodatkowe informacje



PUCHAR EUROFAIRPPLAY
Turniej Piłki Nożnej Ulicznej dla Rozwoju i Tolerancji

 
8,10,12 sierpień
Poznań

Kryształowe okna


Centrum Badań i Działań Społeczno-Kulturowych
oraz
Poznański Park Naukowo-Technologiczny



zapraszają młodzieżowe drużyny w wieku 11-13 lat do wzięcia udziału w turnieju Piłki Nożnej Ulicznej dla Rozwoju i Tolerancji o puchar EuroFairPlay, który odbędzie się w dniach 8, 10 i 12 sierpnia 2011 roku w Poznaniu.

Turniej będzie przeprowadzony przez polsko-ukraińską grupę animatorów sportowych, którzy uczestniczą w międzynarodowej wymianie młodzieży
w Poznaniu.

Turniej składa się z 3 etapów, pierwsze 2 z nich rozegrane zostaną 8 i 10 sierpnia 2011r. w godz. 12-17.00 podczas Mistrzostw Europy w Hokeju na Trawie na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Turniej finałowy odbędzie się 12 sierpnia 2011r. w godz.: 12-17:00 na terenie Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego przy ul. Rubież 46
w Poznaniu.

Wszystkie mecze rozgrywane są na specjalnych mobilnych mini boiskach o wymiarach 10x15m.

Puchar EuroFairPlay otrzyma drużyna, która w 3 turniejach zbierze największą ilość punktów fair play. W turnieju może wziąć udział każda drużyna, która spełnia warunku ujęte w "Zasadach i regułach gry" oraz prześle "Karte zgłoszeniową" do ściągnięcia poniżej.

"Zasady i reguły gry" oraz "Kartę zgłoszeniową" można otrzymać również wysyłając e-mail na adres cbdesk@ppnt.poznan.pl lub pobrać ze strony internetowej www.eurofairplay.co

Uwaga!! Każda drużyna musi mieć pełnoletniego opiekuna. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o przyjęciu do turnieju decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkowych informacji udziela Anna Dranikowska pod nr tel.: 61 827 97 62 oraz 504527909 lub drogą elektroniczną pod adresem cbdesk@ppnt.poznan.pl


Karta zgłoszenia drużyny do turnieju EuroFairPlay.doc
ZASADY I REGUŁY GRY.pdf



KRYSZTAŁOWE OKNA
Wystawa prac polskich i niemieckich artystów

 

Kryształowe okna


Zapraszamy do galerii zdjęć z wystawy Kryształowe Okna, która odbyła się między 21 a 24 lipca w Oleśnie.


Galeria Kryształowe Okna

 



KRYSZTAŁOWE OKNA
Wystawa prac polskich i niemieckich artystów

 
21 lipca
Oleśno
Kryztałowe okna


W dniach 21-24 lipca 2011 r. odbędzie się w Oleśnie wystawa prac polskich i niemieckich artystów pt.

„Kryształowe Okna”.

W dniach 19-21.09.2008 r. został zrealizowany w Oleśnie jeden z etapów projektu o nazwie „Kryształowe Okna”. Jest to część większego projektu Stowarzyszenia Forum Kultur, który został zainaugurowany w 2007 roku we Wrocławiu, a w 2008 roku rozszerzony na teren 13 miejscowości dzisiejszej Rzeczpospolitej Polskiej. Bodźcem dla koncepcji tego opartego na spotkaniach polskich i niemieckich artystów i zakładającego międzykulturowy dialog pomysłu stały się wydarzenia Nocy Kryształowej i przypadająca w 2008 roku ich 70. rocznica.

Ideą przewodnią całego projektu, sformułowaną przez pomysłodawczynię Małgorzatę Annę Quinkenstein, było „spotkanie się dwójki obcych sobie artystów i stworzenie wspólnej pracy w miejscu, w którym kiedyś dobrze znani sobie ludzie niszczyli dorobek i kulturę swoich sąsiadów."

Każda ze spotykających się par artystów miała do dyspozycji taflę szklaną o wymiarach 150x70 cm, na której pozostawiła efekt wspólnych działań twórczych. Do dnia spotkania artyści zupełnie nic nie wiedzieli o sobie nawzajem. Poznali się w trakcie pracy, wspólnych spacerów i dyskusji.

Wystawa ma na celu nie tylko promocję sztuki polskiej i niemieckiej, czy rozwinięcie współpracy artystów polskich i niemieckich poprzez stworzenie bazy dla przyszłej polsko-niemieckiej wymiany artystycznej. Jest to projekt, który w sposób szczególny ma zwrócić uwagę odbiorców na to, że sztuka, jako język ponadnarodowy, jest tym elementem ludzkiej działalności, który łączy, a nie dzieli. Przekraczając granice nie tylko fizyczne, ale również umysłowe, sprzyja budowaniu empatii i postawy otwartości na świat i drugiego człowieka. Wystawa pokazuje, że mimo odmiennych języków, możemy się ze sobą/ze swoimi sąsiadami porozumiewać i coś wspólnie budować, a szczególnie wspólnie kształtować sposób myślenia o naszej przyszłości, pamiętając o doświadczeniach przeszłości.
Wystawa „Kryształowe Okna” jest realizowana przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Oleśnie oraz Starostwa Powiatowego w Oleśnie.

Wernisaż:

Czwartek 21 lipca 2011 godz. 15: 00, Cmentarz Żydowski w Oleśnie przy ul. Młyńskiej

Kurator wystawy: Marek Mielczarek.

 


 



PRZEMIANY
Warsztaty pantonimy dla osób niesłyszących

 
wiosna 2011
Poznań
Przemiany


Stowarzyszenie Forum Kultur wraz z partnerami organizuje warsztaty pantomimy dla osób niesłyszących, które zakończą się spektaklem oraz realizacją filmu dokumentalnego i cyklu fotografii.

Podczas warsztatów kilkunastoosobowa grupa będzie poszukiwać nowego języka sztuki ruchu, łączącego elementy pantomimy i języka migowego.

Uczestnicy warsztatów będę realizować adaptację fragmentów METAMORFOZ Owidiusza, bądź spektakl inspirowany tym tekstem.

....więcej

 


 



MIASTECZKO
Zakończyły się zdjęcia do MIASTECZKA!

 
 
Miasteczko


MIASTECZKO to klip do wiersza "Bystrzyca Kłodzka" Tadeusza Różewicza zrealizowany na konkurs NAKRĘĆ WIERSZ organizowany przez Biuro Literackie.

Organizacją projektu, który umożliwił powstanie MIASTECZKA zajęło się Stowarzyszenie Forum Kultur.

Nagroda Główna dla MIASTECZKA w konkursie „Nakręć wiersz Różewicza” PORTU WROCŁAW 2011!

....więcej

 

 


 



CYKL SZKOLENIOWY
Szkoła Trenerów i Przewodzenia Zmianom

 
kwiecień 2011
Poznań
CBDESK


Zespół Centrum Badań i Działań Społeczno-Kulturowych CBDeSK
w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UA


kontakt:
tel. 602-155-485
e-mail: agnieszka.rosinska@ppnt.poznan.pl

Zaprasza na roczny cykl szkoleniowy:

Szkoła Trenerów i Przewodzenia Zmianom

POCZĄTEK CYKLU: KWIECIEŃ 2011
ZAKOŃCZENIE: KWIECIEŃ 2012

Założenia cyklu szkoleniowego

Głównym celem szkolenia jest kształcenie profesjonalnych trenerów i liderów zmian w organizacjach. Cykl szkoleniowy obejmuje:

• teorię i praktykę szkoleń
• zarządzanie zmianami - od pomysłu przez konceptualizację, do wdrożenia oraz promocji idei poprzez kształtowanie i wspieranie kompetencji na rzecz zmian

Szkolenie jest ukierunkowane na zwiększanie umiejętności zawodowych i osobistych. Prowadzą je doświadczeni trenerzy. Są to praktycy i eksperci w swoich dziedzinach - przygotowani do tego, by elastycznie wspierać rozwój uczestników.

....więcej



Wystawa Młodej Grafiki
Prima Septembris – „Przeciw Nienawiści”

czwartek
18.listopada 2010
Przemyśl
Prima Septembris


Stowarzyszenie Forum Kultur oraz Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy
Młodej Grafiki 
Prima Septembris – „Przeciw Nienawiści”

18 listopada 2010 r. o godz. 15:00 w Klubie Studenckim "Enigma"
ul. Tymona Terleckiego 4

37-700 Przemyśl

Idea wystawy

Wystawa "Prima Septembirs - Przeciw Nienawiści" powstała w ramach
I Międzynarodowego Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris - Przeciw Nienawiści, Wrocław 2009 i obecnie, jako "wystawa podróżująca” jest prezentowana w krajach, które brały udział w biennale.
Okazją do zaprezentowania prac młodych artystów, studentów wyższych szkół plastycznych z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji, były obchody 70-tej rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz temat przewodni pierwszej edycji biennale -"Przeciw Nienawiści".

Pierwszy września 1939 roku stał się dla całej Europy i dużej części świata synonimem destrukcji i zagłady. Początek II wojny światowej to zarazem początek podziałów, nienawiści i okrucieństw. Z mapy Europy wymazano kilka kultur zamieszkujących te ziemie od setek lat. Skłócono sąsiadów, wielu ludziom odebrano historie. Po zakończeniu wojny rozpoczął się proces szerzenia nienawiści i niechęci. Pogłębiło to istniejące wcześniej animozje i do dzisiaj utrudnia nawiązanie dialogu i porozumienia. Poprzez wystawę chcemy spróbować zrozumieć, jak o tamtym i o dzisiejszym świecie myślą i mówią młodzi ludzie z różnych krajów.

Grafika to technika mozolnego przenoszenia na matryce artystycznych pomysłów. Jej wyraz zasadza się na kontraście bieli i czerni - dwóch przeciwstawnych barwach. Pozornie mniemających szans na porozumienie, jednak wspólnie budujących zwartą wizję. Wystawa "Prima Septembris" stawia sobie za cel łączenie ze sobą ludzi różnych kultur, dla których 1 września jest dniem historycznie uznawanym jest za datę podziału. symbol rozerwania
i odejścia od podstaw humanizmu. Za pomocą dialogu zbudowanego poprzez sztukę chcemy uczynić z tego dnia symbol pojednania i porozumienia między kulturami i narodami, dzień "Przeciw Nienawiści".

Kuratorką wystawy jest Dorota Miłkowska.


....więcej



Wystawa Młodej Grafiki
Prima Septembris – „Przeciw Nienawiści”

środa
1.września 2010
Rzeszów
Prima Septembris


Stowarzyszenie Forum Kultur oraz Galeria Miejska ZSP w Rzeszowie
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy
Młodej Grafiki 
Prima Septembris – „Przeciw Nienawiści”

1 września 2010 r. o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej ZSP w Rzeszowie przy ul. Staszica 16A

Idea wystawy

Wystawa "Prima Septembirs - Przeciw Nienawiści" powstała w ramach
I Międzynarodowego Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris - Przeciw Nienawiści, Wrocław 2009 i obecnie, jako "wystawa podróżująca” jest prezentowana w krajach, które brały udział w biennale.
Okazją do zaprezentowania prac młodych artystów, studentów wyższych szkół plastycznych z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji, były obchody 70-tej rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz temat przewodni pierwszej edycji biennale -"Przeciw Nienawiści".

Pierwszy września 1939 roku stał się dla całej Europy i dużej części świata synonimem destrukcji i zagłady. Początek II wojny światowej to zarazem początek podziałów, nienawiści i okrucieństw. Z mapy Europy wymazano kilka kultur zamieszkujących te ziemie od setek lat. Skłócono sąsiadów, wielu ludziom odebrano historie. Po zakończeniu wojny rozpoczął się proces szerzenia nienawiści i niechęci. Pogłębiło to istniejące wcześniej animozje i do dzisiaj utrudnia nawiązanie dialogu i porozumienia. Poprzez wystawę chcemy spróbować zrozumieć, jak o tamtym i o dzisiejszym świecie myślą i mówią młodzi ludzie z różnych krajów.

Grafika to technika mozolnego przenoszenia na matryce artystycznych pomysłów. Jej wyraz zasadza się na kontraście bieli i czerni - dwóch przeciwstawnych barwach. Pozornie mniemających szans na porozumienie, jednak wspólnie budujących zwartą wizję. Wystawa "Prima Septembris" stawia sobie za cel łączenie ze sobą ludzi różnych kultur, dla których 1 września jest dniem historycznie uznawanym jest za datę podziału. symbol rozerwania
i odejścia od podstaw humanizmu. Za pomocą dialogu zbudowanego poprzez sztukę chcemy uczynić z tego dnia symbol pojednania i porozumienia między kulturami i narodami, dzień "Przeciw Nienawiści".

Kuratorką wystawy jest Dorota Miłkowska.






....więcej



Konferencja
piątek
18.czerwca 2010
Poznań





Integracja cudzoziemców spoza Unii Europejskiej w Poznaniu.
Praca, zdrowie, edukacja


Konferencja z panelem dyskusyjnym podsumowujaca projekt badawczy

„Bariery i czynniki sprzyjajace integracji obywateli panstw trzecich na rynku pracy, w słuzbie
zdrowia oraz edukacji. Antropologiczne studium przypadku miasta Poznania”



współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Panstw Trzecich (EFI)

....więcej



Niewidzialni
Wernisaż i premiera filmu dokumentalnego
piątek
15.stycznia 2010
Poznań

Wernisaż i premiera filmu dokumentalnego:
15 stycznia 2010 godz. 18:00
CK ZAMEK
Premiera: sala kameralna
Wystawa: 15 – 30 stycznia w hallu na 2 piętrze

W sierpniu 2009 odbyła się 10 edycja warsztatów tańca dla niewidomych. Podczas warsztatów młodzi filmowcy i fotografowie zrealizowali projekt artystyczny pod roboczym tytułem “NIEWIDZIALNI”. Efektem projektu jest film dokumentalny autorstwa Katarzyny Gondek oraz dwie serie fotograficzne zrealizowane przez Andrzeja Dobosza i Jarka Piekarskiego. Bohaterami filmu oraz fotografii są niewidomi tancerze, uczestnicy kursu. Młodzi twórcy starali się uchwycić ich radosną, ale i odważną próbę osiągnięcia swobody w „widzącym świecie”. Każda z fotografii będzie miała podpis Brajlem oraz prośbę do widzów, by opowiedzieli ją niewidomemu uczestnikowi wernisażu. Na premierę dokumentu zostaną zaproszeni jego bohaterowie, którzy chętnie oglądają filmy z małą pomocą siedzącego obok widza....więcej



Prima Septembris - Przeciw Nienawiści
Wernisaż wystawy Młodej grafiki
czwartek
3.grudnia 2009
Poznań

Dnia 03.12.2009 w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu odbył sie wernisaż wystawy Młodej Grafiki "Prima Septembris - Przeciw Nienawiści". Wystawę można oglądać do 10 stycznia 2010 roku.

  Zdjecia z wernisażu  

Wystawa "Prima Septembirs - Przeciw Nienawiści" powstala w ramach
I Miedzynarodowego Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris - Przeciw
Nienawiści, Wrocław 2009 i obecnie, jako "wystawa podróżująca” jest prezentowana w krajach, które brały udział w biennale.
Okazją do zaprezentowania prac młodych artystów, studentów wyższych szkół
plastycznych z Izraela, Niemiec, Polski i Rosji, były obchody 70-tej rocznicy
Wybuchu II Wojny Światowej oraz temat przewodni pierwszej edycji biennale -"Przeciw Nienawiści".
Pierwszy września 1939 roku stał się dla całej Europy i dużej czścci świata synonimem destrukcji i zagłady. Początek II wojny światowej to zarazem
początek podziałów, nienawiści i okrucieństw. Z mapy Europy wymazano kilka kultur zamieszkujących te ziemie od setek lat. Skłócono sąsiadów, wielu ludziom odebrano historie. Po zakończeniu wojny rozpoczął się proces
szerzenia nienawiści i niechęci. Pogłebilo to istniejące wcześniej animozje
i do dzisiaj utrudnia nawiązanie dialogu i porozumienia. Poprzez wystawe
chcemy spróbować zrozumieć, jak o tamtym i o dzisiejszym świecie myślą
i mówia młodzi ludzie z różnych krajów.
Grafika to technika mozolnego przenoszenia na matryce artystycznych pomyslów. Jej wyraz zasadza się na kontraście bieli i czerni - dwóch przeciwstawnych barwach. Pozornie niemających szans na porozumienie, jednak wspólnie budujących zwartą wizję. Wystawa "Prima Septembris" stawia sobie za cel łączenie ze sobą ludzi różnych kultur, dla których 1 wrzeénia jest dniem historycznie uznawanym jest za datę podziału. symbol rozerwania
i odejécia od podstaw humanizmu. Za pomocą dialogu zbudowanego poprzez sztukę chcemy uczynić z tego dnia symbol pojednania i porozumienia między narodami, dzień "Przeciw Nienawiéci".
Kuratorem wystawy jest Dorota Milkowska ...więcej



Polsko-niemiecko-ukraińskie spotkanie młodzieży w Gubinie i Wieluniu
piątek 28.sierpnia - 03.września 2009 Gubin/Niemcy:Wieluń/Polska

W miejscu, gdzie 70 lat temu rozpoczęła się największa tragedia XX wieku i zarazem początek nienawiści i okrucieństw spotkali się młodzi ludzie, potomkowie zwaśnionych wówczas narodów, aby poprzez przyjazną rywalizację w duchu fair play pokazać, iż potrafią dzisiaj żyć obok siebie, pełni radości i tolerancji. Ta pokojowa rywalizacja młodych ludzi z różnych krajów była hołdem dla ofiar II Wojny Światowej.

  Zapraszamy do galerii    


Projekt został dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej z Programu „Młodzież w Działaniu”.




Prima Septembris - Przeciw Nienawiści
I Międzynarodowe Biennale Młodej Grafiki
wtorek
1.września 2009
Wrocław

Z okazaji obchodów 70-tej rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na specjalnej wystawie I Międzynarodowego Bienale Młodej Grafiki "Prima Septembris - Przeciw Nienawiści" Wrocław 2--9 spotkają się ze sobą młodzi artyści
z różnojęzycznych narodów za pomocą obrazu - wizualizacji naszych pragnień, lęków i nadziei.

Pierwszy września 1939 roku stał się dla całej Europy i dużej części świata synonimem destrukcji i zagłady, Początek II wojny światowej to zarazem początek podziałów, nienawiści i okrucieństw.

Z mapy Europy wymazano kilka kultur zamieszkujących te ziemie od setek lat. Skłócono sąsiadów, wielu ludziom odebrano historie. Po zakończeniu wojny rozpoczął sie proces szerzenia nienawiści i niechęci. Pogłębiło to istniejące wcześniej aniozje i do dzisiaj utrudnia nawiązanie dialogu i porozumienia. Poprzez wystawę chcemy spróbować zrozumieć jak o tamtym i o dzisiejszym świecie myślą i mówią młodzi ludzie z różnych krajów.

Grafika to technika mozolnego przenoszenia na matrycę artystycznych pomysłów. Jej wyraz zasadza się na kotraście bieli i czerni - dwóch przeciwstawnych barwach. Pozornie niemających szans na porzumienie, jednak wspólnie budujących zwartą wizję.

Wystawa "Prima Septembris" stawia sobie za cel łączenie ze sobą ludzi różnych kultur w dniu, który historycznie uznawany jest za datę podziału, symbol rozerwania, odejścia od podstaw humanizmu. Za pomocą dialogu zbudowanego poprzez sztukę chcemy uczynić z tego dnia symbol pojedniania
i poruzumienia między narodami, dzień "Przeci Nienawiści.

OPIS WYSTAWY

Wystawa biennale składa się z 54 prac o wymiarach 70x100cm, nadesłanych przez studentów wyższych szkół plastycznych z Izraela, Niemiec, Polsi i Rosji. Żadna z prac nigdy wcześniej nie była pokazywana. Prace wykonane są w jednej z tradycyjnych technik graficznych (klasyczne techniki artystyczne, poza drukiem), tylko czarno-białe i odbite w jednym egzemplarzu autorski.

Wszystkie prace tematycznie ściśle związane są z ideą wystawy oraz przesłaniem do wspólczesności: "Przeciw Nienawiści". ...więcej



Międzynarodowe Warsztaty
Teatralno-Taneczne

środa
22. lipca 2009
Kassel/Niemcy

Piłka nozna uliczna

W dniach 11-22 lipca 2009 młodzież z Mrągowa pod egidą Forum Kultur wzięła udział w międzynarodowych warsztatach teatralno-tanecznych pod hasłem:

Modele i stereotypy kobiet i mężczyzn w poszczególnych krajach. Równe prawa dla kobiet i mężczyzn

Poprzez połączenie Playback Theatre i teatru improwizowanego oraz tańca współczesnego, hip-hopu, jazzu i baletu uczestnicy wartsztatów z Niemiec, Francji, Włoch i Polski przygotowali dwa spektakle przedstawiające różnego typu modele, jakie pełnią kobiety i mężczyźni w poszczególnych grupach kulturowych i społecznych. Na koniec wyniki warsztatów zostały zaprezentowane publiczności w Kassel. W przyszłym roku warsztaty będą kontynuowane
w Polsce lub we Francji. ...więcej

Organizatorzy warsztatów
 
  Stadt Kassel Jugendbildungswerk (Niemcy/Kassel)
  Forum Kultur (Polska/Filia Mrągowo)
  Programma Giovani ( Włochy/Padowa)
  Eurocircle (Francja/Marseille)